تبلیغات
مطالب اینترنتی - بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید
 
مطالب اینترنتی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 مفیدستان:

برای آموزش اصول علم الکترونیک هیچ چیز بهتر است ساخت مدارهای ساده نیست. با ساخت این نوع مدارها می‌توانید سنسورها و قطعات مختلف را در مسیرها و اتصالات یکسان یا متفاوت تست کنید و کارایی آنها را یاد بگیرید. در این پست آموزش ساخت مدار LED ساده ای را یاد می‌گیرید که برای آموزش و تمرین الکترونیک – بویژه ساخت مدار – بسیار مناسب است. اگر هنوز لحیم کاری بلد نیستید هم می‌توانید این مدار را بسازید چون با جعبه پیتزا، میخ و گیره کاغذ ساخته می‌شود! با ساختنی همراه شوید.

مدار LED ساده و بدون لحیم کاری بسازید
مدار LED ساده و بدون لحیم کاری بسازید

در این مدار LED جریان برق را از سنسورهای مختلف عبور می‌دهیم و سپس به LED می‌رسانیم. با این طراحی می‌توانید عملکرد مدار را با یک سوئیچ و بین روشن شدن LED یا به صدا درآمدن بازر تغییر بدهید. همچنین می‌توانید از یک مقاومت وابسته به نور یا LDR هم به همراه LED یا بازر استفاده کنید. بعد از اینکه مدار LED را ساختید و طرز کارش را یاد گرفته اید، می‌توانید سنسورها و قطعات دیگری هم به آن اضافه کنید و مدار را در وضعیت‌های مختلف تست کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • جعبه پیتزا یا کارتن – اگر از جعبه پیتزا استفاده می‌کنید، مطمئن شوید تمیز باشد.
 • LED سفید یا آبی – دلیل انتخاب این دو رنگ این است که می‌توانند جریان ۳ ولتی را تحمل کنند. سایر رنگ‌ها به مقاومت نیاز خواهند داشت.
 • بازر پیزوالکتریک
 • مقاومت وابسته نور LDR
 • باتری سکه ای ۳ ولتی
 • ۲۵ عدد میخ فلزی – حتماً از میخ‌هایی که در تصویر می‌بینید، استفاده کنید.
 • ۲۰ عدد گیره کاغذ
 • میخ کوچک – یا هر چیزی که با آن بتوانید کارتن را سوراخ کنید.
 • چسب نواری – چسب برق برای پوشاندن اتصالات از زیر و چسب سفید برای بستن مدار از رو.

گام دوم: اتصالات باتری را ایجاد کنید

اگر می‌خواهید طراحی یا اندازه مدار LED را تغییر بدهید، باید قبل از شروع ساخت نقشه مدار را آماده کنید. اگر می‌خواهید مشابه مداری که در تصاویر می‌بینید را بسازید، باید از اتصال باتری شروع کنید.

ابتدا جعبه پیتزا را آماده می‌کنیم. جعبه را تمیز کنید، مربع کف آن را ببرید و با کمک لبه میز آن را از وسط تا کنید. ایده ساخت این مدار استفاده از میخ و گیره کاغذ بجای سیم و لحیم کاری است. بنابراین تمام اتصالات با استفاده از میخ و گیره روی کارتن ایجاد می‌شوند.

اتصالات قطعات را از منبع تغذیه مدار LED یعنی باتری شروع می‌کنیم. جای باتری روی برد – یا همان کارتن – را انتخاب کنید و یک گیره کاغذ روی آن نقطه بگذارید. با میخ دو سوراخ روی کارتن و داخل دو سر گیره ایجاد کنید. گیره را ۹۰ درجه بچرخانید و دو سوراخ دیگر هم ایجاد کنید (جای دقیق سوراخ‌ها در تصاویر مشخص است). یک میخ داخل سوراخ سمت چپ و یک میخ دیگر داخل گیره و سوراخ سمت راست قرار بدهید. حالا برد را برگردانید.

پشت کارتن یک گیره کاغذ روی دو میخ بگذارید و با خواباندن پایه‌های میخ، آنها را ثابت کنید. این اتصال منفی باتری است. روی پایه‌های میخ را با چسب برق بپوشانید.

داخل سوراخ‌های بالایی و پایینی میخ قرار بدهید. روی میخ بالایی یک گیره کاغذ بگذارید. پشت برد، باید باتری را بین گیره ای که از چپ به راست می‌رود و گیره ای که از بالا به پایین می‌رود، قرار بدهید. دقت کنید باتری در جهت درست وصل بشود؛ طرف مثبت باتری باید رو به شما باشد و پین‌های بالایی و پایینی را لمس کند. بعد از تنظیم باتری، پایه‌های میخ را بخوابانید و به آن چسب بزنید.

باتری مدار LED آماده است و می‌توانید اتصالات را تست کنید. برد را برگردانید و آن را با LED تست کنید (پایه بلندتر، پایه مثبت است). اگر LED روشن شد، می‌توانید ساخت مدار را ادامه بدهید.

گام سوم: سوئیچ را وصل کنید

سوئیچ اول را اضافه کنید
سوئیچ اول را اضافه کنید

می‌توانید از اولین گیره کاغذی که از پین مثبت (میخ بالایی) بیرون زده، به عنوان سوئیچ روشن/خاموش استفاده کنید. این گیره را به سمت بالای برد تنظیم کنید و یک سوراخ در انتهای آن ایجاد کنید. سپس گیره را به سمت کنار بزنید و یک گیره کاغذ دیگر را با میخ به سوراخی که ایجاد کرده اید، وصل کنید.

حالا این اتصال را بلندتر کنید؛ یک گیره دیگر اضافه کنید، کارتن را سوراخ کنید، یک گیره دیگر اضافه کنید و با میخ آن را ثابت کنید (برای جزییات بیشتر به تصاویر دقت کنید). حالا یک سوئیچ SPST به مدار اضافه کردید.

همه اتصالات که همان سیم‌های مدار LED هستند، با همین روش بلند می‌شوند. این روش را به خاطر داشته باشید چون در ادامه دوباره به آن نیاز داریم.

گام چهارم: LDR را اضافه کنید

در این مرحله یک سوئیچ دیگر می‌سازیم که با آن می‌توانید مقاومت وابسته به نور را به مدار LED اضافه کنید. این سوئیچ با سوئیچ مرحله قبل فرق دارد و از نوع SPDT است.

آخرین گیره کاغذ را به سمت بالای برد تنظیم کنید و هر دو طرف آن سوراخ ایجاد کنید. سپس دو میخ داخل این سوراخ‌ها قرار بدهید. گیره کاغذ سمت چپ باید به سمت بالا باشد و یک میخ بدون گیره در انتهای آن قرار داشته باشد.

درست بعد از آخرین میخ، دو سوراخ برای LDR ایجاد کنید. یک سوراخ هم بعد از این دو برای اضافه کردن میخ و گیره جدید ایجاد کنید. پایه‌های LDR را در سوراخ‌های بین میخ و گیره قرار بدهید و برد را بچرخانید.

قبل از اینکه پایه‌های میخ‌ها را بخوابانید، هر پایه LDR را دور یکی از پایه‌ها بپیچید تا اتصال ایجاد بشود.

سپس گیره کاغذ بالایی را با یک گیره و میخ دیگر به طرف دیگر سوئیچ وصل کنید (به تصاویر دقت کنید). این سومین گیره کاغذ که بیرون زده، سوئیچ دیگر مدار LED است.

گام پنجم: LED یا بازر را اضافه کنید

اتصالاتی که در این مرحله ایجاد می‌کنید هم یک سوئیچ SPDT دیگر است که هر طرف آن یک سنسور دارد. سنسور سمت چپ LED و سنسور سمت چپ بازر خواهد بود.

در هر دو طرف گیره کاغذی که کار سوئیچ را می‌کند، یک میخ قرار بدهید. بالای میخ سمت چپ یک سوراخ بزرگ برای LED ایجاد کنید و لنز را از زیر به کارتن بچسبانید. دقت کنید که LED باید درست وصل بشود؛ پایه مثبت LED بلندتر از پایه منفی است. پایه مثبت را دور پایه میخ پایین آن و پایه منفی را دور پایه میخ بالای آن بپیچید.

طرف دیگر سوئیچ هم همین طور سیم کشی می‌شود اما به آن بازر وصل می‌شود. یک سوراخ نزدیک سمت راست میخ سوئیچ ایجاد کنید و هر دو سیم بازر را از آن رد کنید. ممکن است لازم باشد مقدار بیشتری از سر سیم را لخت کنید. سیم قرمز را دور میخ سوئیچ و سیم مشکی را دور هر میخی که بعد از LED قرار دارد، بپیچید.

برای چسباندن بازر به کارتن هم از کمی‌چسب تاشده استفاده کنید. بعد از اتمام این گام، مدار LED باید شبیه تصویر آخر باشد.

گام ششم: مدار را تست کنید

مدار تقریباً آماده است و می‌توانید آن را تست کنید. در این مرحله، سمت منفی LED و بازر باید به بالای آخرین زنجیره سیم وصل باشند. یک سیم (یا اتصال) دیگر برای وصل کردن طرف منفی سنسور به منفی باتری، اضافه کنید. برای اینکه مطمئن شوید مدار کوتاه نمی‌شود به پایه‌های میخ زیر کارتن، چسب برق بزنید.

برای استفاده از سوئیچ‌ها، آنها را تکان بدهید و کمی‌بلندشان کنید تا به میخ وصل بشوند.

حالا مدار را تست کنید و مطمئن شوید کار می‌کند. سوئیچ اول را روشن کنید؛ سپس طرف بدون LDR آن را وصل کنید؛ LED را انتخاب کنید تا روشن بشود. یکبار دیگر تست را با انتخاب بازر تکرار کنید تا به صدا دربیاید. مدار را در همین حالت بگذارید و اینبار LDR را انتخاب کنید. دست تان را بالای آن حرکت بدهید یا یک نور رویش بتابانید. با اینکار صدای بازر باید بلند و آرام بشود.

وقتی همه تست‌ها را انجام دادید و مطمئن شدید مدار کار می‌کند، لبه‌های تاشده کارتن را با چسب نواری بهم بچسبانید.

مدار LED ساده و بدون لحیم آماده است

مدار آماده است و می‌توانید نمادهای الکترونیکی را روی آن بکشید یا مسیرها را با ماژیک‌های رنگی مشخص کنید. اگر همه مراحل بالا را انجام داده اید اما LED و بازر روشن نمی‌شوند، احتمالاً اشکال در یکی از موارد زیر است:

 • باتری خالی است؛ باتری را عوض کنید.
 • باتری شل است؛ جای باتری را با چسب بیشتر ثابت کنید.
 • مدار کوتاه شده است؛ پشت برد را بررسی کنید و مطمئن شوید زبانه‌ها یا پایه‌های فلزی نچرخیده باشند و قسمت‌هایی که نباید را لمس نکرده باشند.
 • یک اتصال ضعیف بین یکی از جفت‌های گیره و میخ وجود دارد؛ مطمئن شوید تمام میخ‌ها کامل و محکم به سمت کارتن خم شده باشند.
 • یک اتصال ضعیف در سوئیچ وجود دارد؛ بهتر است گیره کاغذ متحرک را پایین سایر گیره‌های متصل به آن قرار بدهید.
 • قطبیت یکی از قطعات غلط است؛ باتری، بازر و LED را برعکس کنید و دوباره مدار را تست کنید.

اگر مدار را ساختید یا در طراحی مدار تغییری ایجاد کردید یا قطعات دیگری به مدار اضافه کردید، تصاویر مدار را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب

بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید

عنوان مطلب

بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید

توضیح کوتاه

این مدار ساده می‌تواند اولین تجربه شما در زمینه الکترونیک باشد.

نویسنده

عاطفه اسدزاده

بیشتر بخوانید:لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :بدون لحیم کاری و با جعبه پیتزا مدار LED ساده بسازید
http://mofidestan.ir/%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86-%d9%84%d8%ad%db%8c%d9%85-%da%a9%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%ac%d8%b9%d8%a8%d9%87-%d9%be%db%8c%d8%aa%d8%b2%d8%a7-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-led-%d8%b3%d8%a7%d8%af/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :